http://car140.mihanblog.com/
سینا در ۴ نسل توسط فیات ایتالیا به بازار های کشور های در حال پیشرفت جهان عرضه شده ، این خودرو که سدان فیات پالیو می باشد برای نخستین بار در سال ۱۹۹۶ در کارخانه فیات در برزیل طراحی و عرضه شده و هم اکنون نیز در کشور هایی همچون آرژانتین،لهستان،ترکیه،برزیل،هن د،آفریقای جنوبی، چین ، ویتنام،کره شمالی و مصر تولید می شود .با این وجود سینا توانسته همچنان مشتریهای خود را حفظ کند .
سینا بیش تر با عنوان سدان پالیو شناخته می شود و تا کنون هم پای پالیو حرکت کرده ولی پس از عرضه مدل فیس لیفت سینا در سال ۲۰۰۷ این محصول فیات شروع به فاصله گرفتن از فیات پالیو کرد . به زعم مشتری ها ، با کیفیت ترین سینا ، مدل آلبیا ( نام سینا در اروپا) است و بی کیفیت ترین آن مدل تولیدی در هند است .. ببینیم مدل تولیدی در بنیان توسعه صنعت خودرو پارس ( تاپکو ) چه جوری از خجالت مردم ایران در می آد !
آمار تولیدی فیات سینا در برزیل بر اساس تقاضا در طی ۳ سال ۴۰ هزار دستگاه افزایش داشته به گونه ای که هم اکنون ۸۱ هزار دستگاه سینا در سال در برزیل تولید می شود .
لازم به ذکره مردم جهان بر اساس تبلیغات فیات ، سینا را با ظاهر کوچک ، قیمت کم و مصرف منطقی می شناسند .
http://car140.mihanblog.com/
برنامه های بنیات توسعه صنعت خودرو پارس ( تاپکو) :
ثبت نام فیات سینا از ۸ تیر ۸۷ آغاز شده و تا ۲۵ تیر ادامه خواهد داشت .
شرایط ثبت نام سینا این گونه اعلام شده : هنگم ثبت نام مبلغ ۷ میلیون و ۵۰۰ تومان در یافت می شود و مابقی در زمان تحویل خودرو با قیمت روز خودرو های هم کلاس دریافت می شود ، یکی از مدیران تاپکو گفته این خودرو قراره در رنج قیمتی خودرویی مانند هیوندای ورنا باشه ، یعنی حدود ۱۷ میلیون تومان .
کارخانه مونتاژ فیات سینا در ساوه دارای سالن های بدنه سازی ، مونتاژ و خط رنگ پیشرفته خواهد بود و از اول مهر آغاز به کار می کند.

مشخصات فنی فیات سینا :
پارامتر ها
FIAT SIENA
موتور
۱۴۶۱ سی سی / ۴ سیلندر
حداکثر قدرت
۷۷ اسب بخار
حداکثر گشتاور نیوتون متر
۱۱۵ نیوتون متر / ۳۵۰۰ دور در دقیقه
ماکزیمم سرعت
۱۷۰ کیلومتر بر ساعت
گیربکس
۵ دنده دستی
وزن
۱۱۰۰ کیلوگرم
استاندارد یورو ۴
این مشخصات بر اساس پارامتر های ارائه شده توسط تاپکو نماینده رسمی فیات در ایران است و با برخی مندرجات وبسایت تاپکو تفاوت دارد .
از امکانات فیات سینا می توان به موارد زیر اشاره کرد :
ترمز ABS ، دو کیسه هوا جلو ، فرمان هیدورلیک ، سیستم ضد سرقت ( immobilizer ) ، میله محافظ جانبی در ها برای حفاظت سرنشینان ، سیستم خودکار قطع سوخت هنگام تصادف ، سیستم cruise control ( ثبت اطلاعات سفر ) ، باز شدن قفل صندوق عقب و باک از داخل خودرو ، سیستم تنظیم صندلی راننده در ۶ جهت ، CD PLAYER ..
پلت فرم ۱۷۸ فیات که سینا روی آن می باشد قابلیت نصب ۱۰ تیپ موتور را داراست و با بنزین و گاز کار می کند .
- از نکات جالبی که از سینا یک خودروی واقعا خانوادگی می سازد حجم صندوق عقب اونه که در نوع خودش و در بین خودرو های هم کلاسش بی نظیره برای نشون دادن این تفاوت عمده بین سینا و دیگر سدان ها :
حجم صندوق عقب سمند : ۵۰۰ لیتر ، تندر-۹۰ ۵۱۰ لیتر ، ۲۰۶ صندوق دار ۴۵۰ لیتر و در مقایسه با این خودرو های به ظاهر جادار حجم صندوق عقب فیات سینا ۵۱۵ لیتره .
تصاویر ارائه شده در سایت رسمی تاپکو نشان دهنده مدل ۲۰۰۷ سینا می باشند ، اما مدل ۲۰۰۸ این خودرو با تغییرات ظاهری قرار است به بازار های اروپا عرضه شود .. هنوز اطمینانی از این که کدام مدل قرار است در کشور تولید شود وجود ندارد .
http://car140.mihanblog.com/
امنیت فیات سینا :
شاید برای عده ای توجه به نکات امنیتی یک خودرو در خرید اون آنچنان اهمیت نداشته باشه ولی افرادی هم هستند که امنیت خودرو رو جزو ۳ مورد اول پارامتر های انتخاب یک خودرو قرار می دهند و حتی تعداد ستاره های امنیتی اون خودرو براشون اهمیت زیادی داره ..
مدا اروپایی سینا ( آلبیا ) در روسیه و بر طبق آخرین استاندارد های eroncap مورد آزمایش قرار گرفت تست تصادف از جلو با سرعت ۶۴ کیلومتر بر ساعت که نمره ۸/۵ رو به خودش اختصاص داد ، به بیان دیگر این نمره معادل ۳ ستاره امنیت است .
مدل چینی سینا (پرلا) در چین توسط chinaNcap در سه مورد مورد آزمایش قرار گرفته که شباهت زیادی به تست NTHSA آمریکا دارد ، پرلا در تست تصادف از جلو نمره ۸/۰۶ رو به خودش اختصاص داد که معادل ۳ ستاره امنیته ، در تست تصادف نمره ۱۲/۰۲ که معدل ۴ ستاره است و در تست تصادف از کناره ها نمره ۱۰ رو به خودش اختصاص داده که معادل ۳ ستاره امنیت هست ، و در کل ۳ ستاره امنیت .
هم در اروپا و هم در چین نتیجه تست های امنیت سینا ۳ ستاره امنیت بوده .
http://car140.mihanblog.com/
http://car140.mihanblog.com/